Narodowe Czytanie „Quo vadis”

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania w naszej szkole miała miejsce podczas Tygodnia Wychowania. Miało to swój symboliczny wymiar w odniesieniu do moralizatorskiego przesłania powieści Henryka Sienkiewicza. Przez cały tydzień na szkolnych korytarzach pojawiały się stylizowane na starodruki kartki, na których można było przeczytać wybrane fragmenty „Quo vadis”. Na zakończenie akcji członkowie innowacji pedagogicznej „Teatr Małych Wielkich Spraw w nowej odsłonie” zaprezentowali w formie inscenizacji scenę uczty u Nerona.

Barwna dekoracja miała na celu oddanie przepychu pałacowych wnętrz cesarskiego dworu. Niewątpliwym atutem przedstawienia były kostiumy, będące odzwierciedleniem strojów z epoki. W otoczeniu Miedzianobrodego prezentowali się rzymscy patrycjusze, arbiter elegancji oraz urodziwe damy w zwiewnych sukniach, noszące charakterystyczną biżuterię. Szczególny aplauz publiczności wzbudził śpiew Nerona, który przy akompaniamencie lutni wykonał miłosną pieśń. Wstępny komentarz oraz przedstawiona scenka bez wątpienia przybliżyły audytorium tę najbardziej znaną powieść H. Sienkiewicza.