Kolęda, choinka, jasełka… Przedświąteczny czas

Tydzień poprzedzający Boże Narodzenie był obfity w wydarzenia wprowadzające
w świąteczną atmosferę. We wtorek obchodzono wigilie klasowe. Uczniowie i nauczyciele mieli sposobność złożenia sobie życzeń, wspólnego biesiadowania i śpiewania kolęd. Przy tej okazji „ujawniło się” wiele talentów muzycznych, zarówno wokalnych jak
i instrumentalnych. Uczniowie dobrani w kilkuosobowe zespoły uświetniali klasowe wigilie swoimi występami, grając znane kolędy na saksofonie, klarnecie czy gitarze.

W środę z kolei społeczności szkolnej zostało zaprezentowane widowisko pt. „Blask nad Judeą” przygotowane przez członków innowacji pedagogicznej „Teatr Małych Wielkich Spraw w nowej odsłonie” i zespół regionalny Mali Męcinianie. Przedstawienie składało się
z mało znanych pastorałek, przeplatanych scenkami i narracją, a cała rzecz rozgrywała się, nie gdzie indziej, tylko w samym Betlejem. Część dramatyczna widowiska w swej wymowie miała na celu ukazanie nastroju panującego wśród mieszkańców Judei oraz atmosfery niezwykłości i oczekiwania na przyjście długo oczekiwanego Mesjasza. Entuzjazm publiczności wzbudzili Mali Męcinianie, którzy brawurowo wykonali trudne wokalnie utwory w ciekawych aranżacjach.

W czwartek natomiast swoje talenty aktorskie zaprezentowali najmłodsi – uczniowie klas drugich szkoły podstawowej. Przedstawili oni tradycyjne jasełka, przygotowane pod kierunkiem swoich wychowawczyń. Wokół żłóbka, Maryi i Józefa zgromadzili się pasterze, Trzej Królowie oraz chór aniołów, aby pokłonić się i złożyć dary nowo narodzonemu Dzieciątku. Spektakl wzbogaciły tradycyjne, znane i lubiane, polskie kolędy wyśpiewane z dziecięcym entuzjazmem na chwałę małego Jezusa. Występ zakończył się życzeniami skierowanymi pod adresem uczniów, nauczycieli i licznie zgromadzonych rodziców, którzy gromko oklaskiwali swoje pociechy. Nagrodą dla występujących, oprócz braw, były słodycze ofiarowane przez dyrekcję szkoły.

W tym samym dniu nastąpiło również podsumowanie konkursu plastycznego „Choinka pełna cudów” organizowanego przez wychowawcę świetlicy. Uczniowie złożyli ponad pięćdziesiąt ozdób świątecznych i choinkowych. Jak co roku, wychowankom nie zabrakło kreatywności i inwencji twórczej. Dali temu wyraz poprzez zastosowane techniki oraz materiały, np. przedmioty codziennego użytku. Wśród uczniów szkoły podstawowej wyróżnienie otrzymali: Adrian Sikora (kl.0), Karolina Jabłońska (kl.0), Seweryn Lorek (kl.2b), Alicja Woźniak (kl. 2b), Anna Lupa (kl. 3b), Jan Szołdrowski (kl.5), Amelia Sikora (kl. 6a) oraz Karolina Cynar (kl. 6b). Natomiast w gimnazjum wyróżnienia przyznano: Kindze Worwie (kl. 1b), Pawłowi Pociesze (kl. 1b), Mateuszowi Smoleniowi (kl. 1b) oraz Magdalenie Siciarz (kl. 3b). Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki.

Bogaty w wydarzenia przedświąteczny czas to sposobność nie tylko do wprowadzenia bożonarodzeniowej atmosfery, ale przede wszystkim okazja do kultywowania polskich tradycji i zwyczajów związanych z obchodami Narodzenia Jezusa.