Projekt „Młodzi w Akcji. Kreatywne Wyzwania”

W bieżącym roku szkolnym uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym, którego celem jest inspirowanie młodzieży do pracy metodą projektu na rzecz środowiska lokalnego. Spośród podanych propozycji tematycznych wybór padł na : „Kronikę sportową. Jak przywrócić do życia dawne gry i zabawy?” Aby doprowadzić do finału, którym miała być organizacja imprezy z grami i zabawami dla dzieci, opracowano szczegółowy harmonogram zadań, wyznaczając terminy, osoby odpowiedzialne oraz częstotliwość spotkań w celu omówienia postępów realizacji.

W trakcie działań projektowych okazało się, że ludzie z najbliższego otoczenia uczniów chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa na temat ulubionych gier i zabaw. Byli zbudowani postawą uczniów, trafnością pytań, dociekliwością w uzyskiwaniu jak najbardziej wyczerpujących odpowiedzi, a niejednokrotnie zdziwieni przedmiotem ich zainteresowania. Po przeprowadzeniu wywiadów i zebraniu materiału rzeczowego w formie spisanych zasad obowiązujących w poszczególnych rozrywkach wieku dziecięcego, przystąpiono do przygotowywania finału, czyli zaproszenia do wspólnej zabawy kolegów i koleżanek z klas młodszych. Rozreklamowano wydarzenie, przystosowano salę do gier oraz zadbano o jej wystrój.  „Mali goście” instruowani przez uczestników projektu ochoczo brali udział w grach i zabawach, spędzając wesoło czas. Projekt niewątpliwie przyniósł wiele korzyści, zintegrował uczniów, wzmocnił więzi rodzinne, poszerzył wiedzę młodych ludzi i dał poczucie satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.