„Nowa Ziemia–Stare Niebo – ocalić od zapomnienia – powiązania Męciny z Lipkami”

Dnia 21 czerwca  2021 r.  gościliśmy w naszej szkole pochodzącego z Męciny Pana Stanisława Smolenia, który wygłosił prelekcję poświęconą przeszłości Męciny i Lipek.

Prelegent przedstawił szeroką panoramę historii naszych ziem ze szczególnym uwzględnieniem Męciny. W interesujący dla uczniów sposób opisał drogę migracji 88 mieszkańców naszej wsi w 1945 r. do Lipek (gm. Skarbimierz), które były częścią Ziem Odzyskanych.  Podkreślił wysiłek i pracę męcinian włożoną w zagospodarowanie ziem przyłączonych do Polski po drugiej wojnie światowej. Wykład Stanisława Smolenia towarzyszył wystawie pod tytułem „Nowa Ziemia–Stare Niebo – ocalić od zapomnienia – powiązania Męciny z Lipkami”, która powstała z okazji 76. rocznicy grupowej migracji mieszkańców wsi Męcina do wsi Lipki. Wystawa była elementem konferencji naukowej przygotowanej przez zaprzyjaźnione gminy Limanowa i Skarbimierz. Ciekawym uzupełnieniem prelekcji były zdjęcia oraz ok. 150- letnie krzesło, pochodzące z dawnego dworu męcińskiego. Chętni uczniowie mieli możliwość sfotografowania się na odrestaurowanym meblu dworskim.

Było to pouczające i ciekawe spotkanie z historią, które na pewno na długo zapadnie w pamięci wychowanków.