Światowy Dzień Sybiraka

Audycja z okazji Światowego Dnia Sybiraka

W piątek 17 września, w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę, uczniowie klasy 7a przedstawili społeczności szkolnej audycję poświęconą, obchodzonemu w Polsce od 2004 roku, Światowemu Dniu Sybiraka. Celem ustanowienia tego święta było złożenie hołdu Rodakom, których, począwszy od XVII wieku aż po II wojnę światową, wywożono w głąb Rosji (później ZSRR). Takim wieloletnim zesłaniem, najczęściej na Syberię, karano Polaków za udział w powstaniach i w konspiracji niepodległościowej. Okres II wojny światowej przyniósł 4 wielkie deportacje ludności polskiej z terenów Polski wschodniej zajętych przez ZSRR po 17 września 1939 roku. Wywiezionych zostało około 1,5 mln osób!

W trakcie audycji mogliśmy usłyszeć poruszające serca opisy kilku tragicznych wywózek. Program zakończył wzruszający wiersz polskiego dziecka oczekującego na powrót do Ojczyzny:

Ty Polsko! Kochasz przecież wszystkie dzieci!

I ja Cię kocham ma Ojczyzno droga!

I jak najprędzej chcę wrócić do Ciebie,

I co dzień o to proszę Pana Boga.