„Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”

14 marca w  naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii  pt. „Jak to  Sobieski pod Wiedniem wojował”.  Spektakl historyczny o charakterze edukacyjnym obejrzeli uczniowie z klas  4, 5, 6, 7 i 8. Ciekawą i barwną prelekcję z bogactwem  dawnych strojów, szlacheckich i chłopskich, pokazem uzbrojenia i rynsztunku wojennego poprowadzili przedstawiciele Agencji Widowisk Historycznych Arkona.
Uczniowie dowiedzieli się, czym charakteryzowały się polska husaria i ich rycerskie rumaki, jak wyglądały żupany, kontusze, kołpaki, pojedynki na szable, a także jakimi władcami byli m.in. Stefan Batory i Jan III Sobieski. A wszystko to okraszone staropolskim humorem.

Pod koniec spotkania odbyły się różne konkursy, w których uczniowie pochwalili się, ile zapamiętali z lekcji historii. Nagrodą był Dukat Gdański Jana III Sobieskiego wybijany na miejscu przez jednego z panów. Najmocniejszym akcentem, niecierpliwie wyczekiwanym,  był wystrzał z broni czarno -prochowej, repliki pistoletu skałkowego z XVII wieku, oczywiście na zewnątrz. Dla wielu uczniów była to najciekawsza lekcja historii!