Żywa lekcja historii

W poniedziałek 9 października 2023 r. naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna „ARKONA” z Agencji Widowisk Historycznych z Torunia. Grupa aktorów zaprezentowała pokaz historyczny pod nazwą  „Od powstania listopadowego, do odzyskania niepodległości. Żywa lekcja historii cieszyła się dużym zainteresowaniem. Aktorzy przypomnieli i utrwalili w bardzo przystępnej formie informacje o zrywach narodowych i dążeniach Polaków do niepodległości. Zademonstrowali mundury i wyposażenie żołnierza niemieckiego, rosyjskiego jak również polskich legionistów Józefa Piłsudskiego i żołnierzy Armii Błękitnej powstałej we Francji pod dowództwem generała Józefa Hallera.

Dużą atrakcją okazała się zademonstrowana scenka rekrutacji legionistów i pokaz musztry żołnierzy polskich. Uczniowie biorący udział w dramie wcielali się w role ochotników i żołnierzy. Widowisko zakończyła seria powtórkowych pytań z nagrodami w postaci wybitej pamiątkowej monety. Czas spędzony na tej lekcji historii z pewnością się uczniom nie dłużył.