Wycieczka Drugoklasistów

19 września drugoklasiści wraz z wychowawczyniami, pod czujnym okiem przewodnika pana Michała, wybrali się w całodniową wycieczkę do zamku w Nowym Wiśniczu i Kopalni Soli w Bochni.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie największego po Wawelu zamku w Małopolsce, w malowniczej miejscowości Nowy Wiśnicz. Uczniowie z zachwytem słuchali ciekawych opowieści związanych z historią zamku, bacznie obserwowali i podziwiali jego przepiękną budowlę a także wystawę obrazów WORD ART stworzonych z klocków Lego.

Po zwiedzeniu zamku młodzi podróżnicy udali się do najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni, gdzie na głębokości 223 m przeżyli podziemną przygodę poznając genezę tego niezwykłego miejsca. Zwiedzanie podziemi najstarszej polskiej kopalni soli to bowiem niezwykła wyprawa mająca charakter podróży w czasie przez najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska. Obejmują one unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, surowe kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami, a także narzędzia i urządzenia górnicze, którymi posługiwano się przed wiekami.

W opowiadaniu o historii, dzięki Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej, przewodnikowi pomagali polscy królowie, żupnicy genueńscy, a nawet duch cystersa – mnicha, z którego zakonem związane są początki kopalni w Bochni.

Wiele radości sprawił także dzieciom przejazd górniczą kolejką oraz spędzenie wolnego czasu w Komorze Ważyn. Jednak to, co dobre, szybko się kończy i nadszedł czas na powrót do domu. Strudzeni podróżnicy w drodze powrotnej wzmocnili nieco swoje siły witalne w restauracji McDonald’s, po czym cali, zdrowi i zadowoleni, z plecakami pełnymi pamiątek i wrażeń wrócili do Męciny. Przeżycie tej wspaniałej przygody nie byłoby możliwe, gdyby nie hojność Rodziców, za co uczestnicy wycieczki wraz z wychowawczyniami składają serdeczne podziękowania.