Wycieczka do Rymanowa, Krosna i Żarnowca

10 października uczniowie klas czwartych oraz klasy 6a wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę szkolną do huty szkła w Rymanowie, do Krosna oraz Żarnowca.

Pierwszym punktem programu była Huta Szkła Artystycznego Sabina. Jest to firma z rodzinnymi tradycjami. Pomysłodawcą i założycielem jest Henryk Rysz. Niezmiennie, od kilkudziesięciu lat, jest on tym, który projektuje kolejne wzory. 50-letnie doświadczenie w pracy ze szkłem, zdobywane najpierw Krośnieńskich Hutach Szkła, a kontynuowane w ramach własnej działalności, pozwala kształtować i modelować szkło zgodnie z pomysłem i oczekiwaniami. Również nasi uczniowie mogli uczestniczyć w warsztatach, które prowadził pan Henryk. Byliśmy świadkami jak wyrabia się szklane figurki, wazony i inne szklane produkty. Po zakończeniu warsztatów obejrzeliśmy ekspozycje muzealną, gdzie mogliśmy nacieszyć oczy wieloma szklanymi wspaniałościami, a następnie zrobić zakupy w miejscowym sklepie.


Kolejnym etapem naszej wycieczki było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od krótkiego filmu na temat powstania pierwszego szkła i rozwoju huty, a następnie udaliśmy się na zwiedzanie muzeum. Pracownicy prezentowali na czym polega tworzenie i zdobienie szkła oraz opowiadali o historii jego produkcji. Podczas półgodzinnego spaceru po muzeum mogliśmy podziwiać piękne wyroby ze szkła.

Nie mogliśmy zapomnieć także o ważnym dla wszystkich uczniów punkcie wycieczki jakim jest McDonald. Pomiędzy głównymi atrakcjami oczywiście nie sposób było ominąć tejże restauracji w Krośnie.

Ostatnim już punktem był Żarnowiec i Muzeum Marii Konopnickiej. Na muzeum składają się: zabytkowy dworek z XVIII wieku, przebudowany z końcem XIX wieku, park o powierzchni ponad 3 hektarów i lamus. Stanowią one dar narodowy, przekazany pisarce Marii Konopnickiej w 1903 z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej. Muzeum posiada unikatowe kolekcje artystyczne, literackie i historyczne związane z Marią Konopnicką i jej rodziną z przełomu XIX i XX w. oraz autentyczne wyposażenie wnętrz dworku z czasów życia poetki. Pani przewodnik pięknie opowiedziała historię sławnej pisarki, a dzieci z zapartym tchem słuchali opowieści. 

Naszą wycieczkę zakończyliśmy bezpiecznie przy szkole około godziny 19.