Listopad to szczególny czas zadumy i refleksji nad przemijającym życiem. W związku z tym uczniowie klasy siódmej postanowili zaprezentować fragmenty „Dziadów” cz. II. Młodzież przygotowała przedstawienie pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego p. Katarzyny Wójtowicz-Kaptur. Próby do występu trwały kilka tygodni. Siódmoklasiści samodzielnie wykonali niektóre kostiumy oraz elementy scenografii. Zwieńczeniem ich pracy był spektakl zaprezentowany społeczności szkolnej. Szkolny hol na tę okazję zamienił się w przycmentarną kapliczkę, natomiast uczniowie poprzez grę aktorską oraz charakteryzację starali się stworzyć nastrój grozy i oddać aurę tajemniczości towarzyszącą obrzędom dziadów. Na uwagę zasługuje fakt, że w przygotowanie inscenizacji zaangażowała się cała klasa – każdy na miarę swoich możliwości odpowiedzialnie wywiązał się z przydzielonych mu zadań.
Trzeci piątek listopada to co roku wyjątkowy dzień dla wszystkich matematyków – obchodzimy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Akcja edukacyjna odbywa się od 2011 roku i jej głównym celem jest propagowanie form nauki tabliczki mnożenia poprzez zabawę.
To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Odświeżenie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi, a może to być dobry wzór dla młodszych pokoleń. Ci z kolei dzięki temu wydarzeniu mogą nadrobić matematyczne zaległości po wakacjach. Głównym mottem akcji jest „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
W ubiegłym roku nasza szkoła włączyła się w realizację projektu edukacyjnego „Akademia Młodego Polaka”, którego twórcami są Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Kontynuując jego założenia, mające na celu wzmocnienie kompetencji nauczycieli w obszarze edukacji obywatelskiej i patriotycznej, wychowawczynie klas I-III przeprowadziły w swoich oddziałach kolejne lekcje o tematyce związanej z powstaniem państwa polskiego, odzyskaniem przez Polskę niepodległości, a także znaczeniem symboli narodowych. W tym celu wykorzystano m.in. publikacje „Polskie Symbole Narodowe”.
W przededniu kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości klasa 4A pod przewodnictwem polonistki i wychowawczyni przygotowała widowisko teatralne osnute wokół wydarzeń historycznych, które miały wówczas miejsce w naszym rejonie. Powszechnie wiadomo, że bitwy toczone pod wodzą brygadiera Józefa Piłsudskiego w okolicach Limanowej i Marcinkowic miały niebagatelne znaczenie w drodze do Niepodległej. Dowodem na to są chociażby wspomnienia marszałka z tego okresu zamieszczone w książce pt. „Moje pierwsze boje”, które zostały wplecione w tok scenariusza. W tym miejscu należy również wspomnieć, że do jego stworzenia wykorzystano materiały z kroniki parafialnej, toteż przedstawione wydarzenia, choć tragiczne i bolesne, miały swoisty lokalny koloryt, bo przywołane zostały autentyczne postacie, miejsca oraz fakty. Jak zaznaczył we wstępie narrator: „Większość mieszkańców naszych wiosek, to bohaterowie przypadkowi, (…). O ich doli decydowali dowódcy i los. Zmuszeni zostali opuścić swe rodzinne gniazda, rozstać się z najbliższymi.”
„Bajka wędruje po świecie, dzisiaj do nas zawitała.
Drogie dzieci dobrze wiecie, że was bajka pokochała”
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada w rocznicę urodzin Walta Disney’a, jednego z najpopularniejszych twórców filmów animowanych.
Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło.
W listopadzie uczniowie z klas 1-3 w ramach realizacji innowacji pedagogicznej ,,Spotkanie ze sztuką- w świecie teatru i malarstwa” oraz przedszkolaki obejrzeli spektakl teatralny wystawiony przez aktorów teatru Eden zatytułowany „ Najpiękniejszy prezent”. Tematyka przedstawienia nawiązywała do wzajemnych relacji panujących we współczesnych rodzinach. Aktorzy w przystępny dla dzieci sposób przedstawili historię chłopca obchodzącego swoje urodziny. Nic nie byłoby w tym niezwykłego gdyby nie fakt, że ów solenizant zamiast „wypasionego” prezentu, w dniu swoich urodzin oczekiwał od swojej zapracowanej mamy spędzenia z nią wspólnego czasu, jej atencji, zainteresowania. I wydawałoby się to marzenie takie proste i przyziemne, jednak tak trudne do zrealizowania. Mama chłopca chciała bowiem zastąpić mu swoją nieobecność w ważnym dla niego dniu kolejnym, niepotrzebnym prezentem.
„Naród bez znajomości swojej przeszłości, pochodzenia i kultury jest jak drzewo bez korzeni”
24 października 2024 roku uczniowie klas siódmej i ósmej wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Młodzież wzięła udział w niezwykłej lekcji historii. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego uczniowie zapoznali się z warunkami życia więźniów, dowiedzieli o liczbie ofiar, a także eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach. Ważnym miejscem była ściana straceń, gdzie młodzież zapaliła znicze, aby upamiętnić ofiary, w tym o. Maksymiliana Kolbego, którego historię opowiedziała pani przewodnik. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła także księga imion, w której zgromadzono wszystkie zebrane przez Instytut Yad Vashem nazwiska ofiar Holocaustu.
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…” – inscenizacja „Dziadów” cz. II
/in News /by adminListopad to szczególny czas zadumy i refleksji nad przemijającym życiem. W związku z tym uczniowie klasy siódmej postanowili zaprezentować fragmenty „Dziadów” cz. II. Młodzież przygotowała przedstawienie pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego p. Katarzyny Wójtowicz-Kaptur. Próby do występu trwały kilka tygodni. Siódmoklasiści samodzielnie wykonali niektóre kostiumy oraz elementy scenografii. Zwieńczeniem ich pracy był spektakl zaprezentowany społeczności szkolnej. Szkolny hol na tę okazję zamienił się w przycmentarną kapliczkę, natomiast uczniowie poprzez grę aktorską oraz charakteryzację starali się stworzyć nastrój grozy i oddać aurę tajemniczości towarzyszącą obrzędom dziadów. Na uwagę zasługuje fakt, że w przygotowanie inscenizacji zaangażowała się cała klasa – każdy na miarę swoich możliwości odpowiedzialnie wywiązał się z przydzielonych mu zadań.
Read more →
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
/in News /by adminTrzeci piątek listopada to co roku wyjątkowy dzień dla wszystkich matematyków – obchodzimy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Akcja edukacyjna odbywa się od 2011 roku i jej głównym celem jest propagowanie form nauki tabliczki mnożenia poprzez zabawę.
To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci, ale i dorosłych.
Odświeżenie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi, a może to być dobry wzór
dla młodszych pokoleń. Ci z kolei dzięki temu wydarzeniu mogą nadrobić matematyczne zaległości po wakacjach. Głównym mottem akcji jest „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
Read more →
Projekt edukacyjny „Akademia Młodego Polaka” w klasach I-III
/in News /by adminW ubiegłym roku nasza szkoła włączyła się w realizację projektu edukacyjnego „Akademia Młodego Polaka”, którego twórcami są Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Kontynuując jego założenia, mające na celu wzmocnienie kompetencji nauczycieli w obszarze edukacji obywatelskiej i patriotycznej, wychowawczynie klas I-III przeprowadziły w swoich oddziałach kolejne lekcje o tematyce związanej z powstaniem państwa polskiego, odzyskaniem przez Polskę niepodległości, a także znaczeniem symboli narodowych. W tym celu wykorzystano m.in. publikacje „Polskie Symbole Narodowe”.
Read more →
„O wolność raz zdobytą należy stale się troszczyć”
/in News /by adminW przededniu kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości klasa 4A pod przewodnictwem polonistki i wychowawczyni przygotowała widowisko teatralne osnute wokół wydarzeń historycznych, które miały wówczas miejsce w naszym rejonie. Powszechnie wiadomo, że bitwy toczone pod wodzą brygadiera Józefa Piłsudskiego w okolicach Limanowej i Marcinkowic miały niebagatelne znaczenie w drodze do Niepodległej. Dowodem na to są chociażby wspomnienia marszałka z tego okresu zamieszczone w książce pt. „Moje pierwsze boje”, które zostały wplecione w tok scenariusza. W tym miejscu należy również wspomnieć, że do jego stworzenia wykorzystano materiały z kroniki parafialnej, toteż przedstawione wydarzenia, choć tragiczne i bolesne, miały swoisty lokalny koloryt, bo przywołane zostały autentyczne postacie, miejsca oraz fakty. Jak zaznaczył we wstępie narrator: „Większość mieszkańców naszych wiosek, to bohaterowie przypadkowi, (…). O ich doli decydowali dowódcy i los. Zmuszeni zostali opuścić swe rodzinne gniazda, rozstać się z najbliższymi.”
Read more →
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
/in News /by admin„Bajka wędruje po świecie, dzisiaj do nas zawitała.
Drogie dzieci dobrze wiecie, że was bajka pokochała”
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada w rocznicę urodzin Walta Disney’a, jednego z najpopularniejszych twórców filmów animowanych.
Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło.
Read more →
Występ teatru Eden
/in News /by adminW listopadzie uczniowie z klas 1-3 w ramach realizacji innowacji pedagogicznej ,,Spotkanie ze sztuką- w świecie teatru i malarstwa” oraz przedszkolaki obejrzeli spektakl teatralny wystawiony przez aktorów teatru Eden zatytułowany „ Najpiękniejszy prezent”. Tematyka przedstawienia nawiązywała do wzajemnych relacji panujących we współczesnych rodzinach. Aktorzy w przystępny dla dzieci sposób przedstawili historię chłopca obchodzącego swoje urodziny. Nic nie byłoby w tym niezwykłego gdyby nie fakt, że ów solenizant zamiast „wypasionego” prezentu, w dniu swoich urodzin oczekiwał od swojej zapracowanej mamy spędzenia z nią wspólnego czasu, jej atencji, zainteresowania. I wydawałoby się to marzenie takie proste i przyziemne, jednak tak trudne do zrealizowania. Mama chłopca chciała bowiem zastąpić mu swoją nieobecność w ważnym dla niego dniu kolejnym, niepotrzebnym prezentem.
Read more →
Wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau
/in News /by admin„Naród bez znajomości swojej przeszłości,
pochodzenia i kultury jest jak drzewo bez korzeni”
24 października 2024 roku uczniowie klas siódmej i ósmej wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Młodzież wzięła udział w niezwykłej lekcji historii. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego uczniowie zapoznali się z warunkami życia więźniów, dowiedzieli o liczbie ofiar, a także eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach. Ważnym miejscem była ściana straceń, gdzie młodzież zapaliła znicze, aby upamiętnić ofiary, w tym o. Maksymiliana Kolbego, którego historię opowiedziała pani przewodnik. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła także księga imion, w której zgromadzono wszystkie zebrane przez Instytut Yad Vashem nazwiska ofiar Holocaustu.
Read more →