Czytamy z Sercem

W ostatnim tygodniu września świętowaliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Od czterech lat, wraz z tysiącami bibliotek w Polsce, obchodzimy to święto pod hasłem Czytamy z Sercem, aby zwrócić też uwagę na Międzynarodowy Dzień Serca, który również przypada w tym samym czasie. Akcja Czytamy z Sercem skupia się na promocji literatury i czytelnictwa, poszerzaniu wiedzy dzieci i  młodzieży na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijaniu wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowaniu zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

W tym roku uczniowie klasy VII, należący do Szkolnego Koła Wolontariatu, odwiedzili młodszych kolegów z teatrzykiem kamishibai, przedstawiając im historię Misia Maksia. Ten, stosując nie najzdrowszy styl życia, zauważył, że jego serce nie jest w dobrym stanie. Jego przyjaciel, kot Leon, odszukał w mądrej książce rady, jak dbać o ten najważniejszy narząd i ostatecznie wszystko dobrze się skończyło. Dzieci oddziałów przedszkolnych wspomnianą historię wysłuchały przy okazji odwiedzin w bibliotece. Wszyscy dowiedzieli się bądź też przypomnieli sobie, co jest dobre dla naszego serca i że informacji o tym możemy szukać w mądrych książkach. Na korytarzach starsi uczniowie mieli okazję zapoznać się z alfabetem zdrowego serca, przypomnieć sobie cytaty, fragmenty utworów nawiązujące do serca i jego symboliki. Jednym słowem SERCE, jako najpiękniejsze słowo świata, przez kilka ostatnich dni królowało w szkole.