Warsztaty witrażowe

„SPOTKANIE Z WITRAŻEM” – WARSZTATY TWORZENIA SZKLANYCH WITRAŻY

6 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty tworzenia szklanych witraży dla uczniów gimnazjum. Warsztaty prowadzili pracownicy Muzeum Ziemi Limanowskiej. W trakcie zajęć uczestnicy uczyli się przygotować własnoręcznie witrażyk, który stanowi ciekawą formę ozdoby lub może być unikalnym prezentem dla bliskiej osoby. Poziom tworzonych witraży został dostosowany do wieku uczestników.  Na samym początku uczniowie wybrali wzór i narysowali na kartce, a następnie nanieśli go na szkło odrysowując brzegi markerem.

Kolejnym krokiem było łamanie szkła, aby uzyskać pojedyncze elementy. Części witrażu zostały oszlifowane, żeby uzyskać docelowy kształt. Po wyczyszczeniu szkła z ewentualnych resztek markera i wysuszeniu go obklejali brzegi taśmą miedzianą. Tak przygotowane kawałki szkła posmarowane zostały płynem do lutowania i zlutowane. Ostatnią czynnością było umycie gotowego witrażu wodą. Poprzez taką formę pracy twórczej uczestnicy mogą rozwijać wyobraźnię, zdolności manualne i uczą się cierpliwości.