Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

Narodowe Czytanie to coroczna akcja czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne. Lekturą tegorocznej 12. odsłony Narodowego Czytania było Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.Wydana w Warszawie w roku 1888 powieść jest najważniejszym dziełem autorki. Orzeszkowa poza historią miłości Jana i Justyny ukazała rozległy obraz społeczeństwa polskiego drugiej połowy XIX wieku, czasów po klęsce powstania styczniowego, w nowej sytuacji polityczno-społecznej.

Nasza szkoła, jak co roku, włączyła się w akcję wspólnego czytania. 13 września uczniowie klas starszych mieli okazję wysłuchać fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej, zaprezentowanych przez laureatów konkursu gminnego Maraton czytelniczy.Dzięki pięknej interpretacji Martyny i Przemka z klasy 6 słuchacze mogli się spotkać z rodzinami Korczyńskich oraz Bohatyrowiczów, posłuchać o codziennych problemach i dylematach. Przekaz słowny dopełniał strój czytających, nawiązujący do epoki.