„Wdzięczność jest pamięcią serca”- uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021
Dzień 25 czerwca 2021 roku to nie tylko data zakończenia roku szkolnego, ale przede wszystkim dzień pożegnania naszej Pani Dyrektor Marii Lupy, która odchodzi na emeryturę. Ostatnie dziesięciolecia zapiszą się złotymi głoskami na kartach historii szkoły, bowiem przez ten czas piastowała ona stanowisko dyrektora szkoły i zrewolucjonizowała oblicze tejże placówki.
Pani Maria Lupa przez niemal cztery dekady pełniła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II Męcinie. Dała się poznać jako osoba niezwykle kreatywna, przedsiębiorcza, a przede wszystkim otwarta na innowacje pedagogiczne. Jej niewątpliwy talent menadżerski, dydaktyczny, jak również wychowawczy pozwolił na utrzymanie wysokiego poziomu edukacji. Bez wątpienia nie byłoby to możliwe, gdyby nie autentyczna pasja, z którą Pani Maria Lupa wykonywała swoje obowiązki. Pełnienie funkcji dyrektora było dla niej misją, powołaniem wymagającym wiedzy, umiejętności i rozwagi, które to cechy nasza Pani Dyrektor z pewnością posiada.
Przez lata pełnienia swych obowiązków współpracowała owocnie z wieloma instytucjami, a jako gospodarz szkoły dbała o jej rozwój. W szczególny sposób troszczyła się o wyposażenie placówki w nowoczesny sprzęt multimedialny i pomoce dydaktyczne, dzięki czemu uczniowie mogli rozbudzać swoją ciekawość poznawczą oraz rozwijać zainteresowania. Pani Dyrektor ponadto zawsze motywowała grono pedagogiczne do podnoszenia swoich kompetencji, chętnie dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wymiernym efektem takiej organizacji pracy dydaktycznej jest niewątpliwie wysoki poziom edukacji, bardzo dobre wyniki w egzaminach zewnętrznych oraz liczne sukcesy w konkursach przedmiotowych, tematycznych i zawodach sportowych.
Dzięki aktywności i zaangażowaniu Pani Dyrektor szkoła wypracowała również własny model pracy pozalekcyjnej, który przez ostatnie lata pozwolił na rozwijanie uczniowskich pasji i zainteresowań. Na każdym etapie kształcenia wychowankowie mogli uczestniczyć w innowacjach pedagogicznych, zajęciach przedmiotowych, sportowych oraz artystycznych. Bogaty zestaw pomocy naukowych, sprzętu multimedialnego oraz sportowego, jak również regularnie przeprowadzane modernizacje stworzyły uczniom i nauczycielom doskonałe warunki do pracy i nauki.
Z kolei młodzież uzdolniona muzycznie mogła doskonalić swoje umiejętności w zespole regionalnym „Mali Męcinianie”, który został powołany do życia dzięki staraniom Pani Dyrektor. Już od ponad dwudziestu lat członkowie zespołu kultywują dziedzictwo kulturalne regionu limanowskiego, godnie reprezentując szkołę podczas ważnych wydarzeń nie tylko na terenie naszej wsi, ale także gminy, powiatu i województwa. Niewątpliwie niezapomnianym przeżyciem dla „Małych Męcinian” był pobyt w Rzymie w 2002 roku, kiedy to członkowie zespołu osobiście spotkali się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i specjalnie dla niego wykonali okolicznościową przyśpiewkę. Ta doniosła chwila wywołała w sercu Pani Dyrektor pragnienie nadania szkole imienia Papieża Polaka.
Po wielu miesiącach starań 20 maja 2006 r. nadeszła niezwykle uroczysta chwila połączona z jubileuszem 150-lecia szkolnictwa w Męcinie. Nadanie szkole imienia Jana Pawła II od tamtej pory definiuje działalność placówki. Wśród licznych działań skupionych wokół Patrona na uwagę bez wątpienia zasługuje konkurs „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, w którym uczniowie naszej szkoły zostali laureatem w 2014 roku i w nagrodę uczestniczyli w wycieczce do Rzymu. Ponadto z inicjatywy Pani Dyrektor szkoła od przeszło dekady organizuje Gminny Konkurs o Janie Pawle II, którego nadrzędnym celem jest rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania osobą Papieża Polaka, propagowanie wartości wychowawczych oraz pielęgnowanie pamięci o Ojcu Świętym. Bogaty dorobek szkoły związany z pracą wokół Patrona mieliśmy zaszczyt zaprezentować w Tarnowie podczas XXVII Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej w 2019 roku.
Nie sposób wymienić wszystkie konkursy, przedsięwzięcia i projekty, które zainicjowała Pani Dyrektor. Jej nieustające zaangażowanie, kreatywność i otwartość na wszelkie innowacje sprawiły, że szkoła może się poszczycić licznymi wyróżnieniami. Już w 1986 roku nasza placówka znalazła się w elitarnym Ogólnopolskim Klubie Przodujących Szkół. Kolejne lata to kolejne nagrody, m.in. w wojewódzkim konkursie „Bliższe Ojczyzny – Małopolska”, ogólnopolskim konkursie „Szkolny Klub Europejski 2004 roku” oraz wspomnianym już projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Dzięki wsparciu Pani Dyrektor nasza placówka zdobyła również liczne wyróżnienia m. in. certyfikat Szkoły z klasą, Szkoły w ruchu, Szkoły eksperckiej, w ramach programu Szkoła z klasą 2.0 oraz certyfikat Szkoły promującej zdrowie.
Niesłabnący zapał i nieszablonowe pomysły Pani Dyrektor zostały docenione przez liczne grono rodziców i uczniów, bowiem w 2014 roku Maria Lupa zdobyła tytuł Najlepszego Nauczyciela Małopolski w plebiscycie organizowanym przez gazetę „Dziennik Polski”. Obok umiejętnego stosowania różnych strategii nauczania Pani Dyrektor zawsze potrafiła również świetnie dobierać metody wychowawcze, adekwatnie do aktualnych potrzeb. Dzięki łatwości komunikowania się dostrzegała zarówno uczniów z problemami, jak i zdolnych oraz organizowała im odpowiednie wsparcie. Należy także podkreślić, iż potrafiła umiejętnie włączać rodziców we wspólne opracowanie strategii wychowawczych. Współpraca była szczególnie widoczna przy organizacji imprez okolicznościowych. Wystarczy choćby wspomnieć uroczyste obchody 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości przebiegające pod hasłem „Ta, co nie zginęła… łączy pokolenia”.
Dla Pani Dyrektor ważną rolę w procesie edukacji zawsze odgrywały wycieczki, które stanowią doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobytej na lekcjach, pozwalają poznać swój kraj, ale i obcą kulturę. Pani Maria Lupa nie tylko potrafiła zorganizować dziesiątki wyjazdów, szczególnie zagranicznych, ale i nierzadko pozyskać sponsorów na ich sfinalizowanie. Z pewnością na trwałe w pamięci zapiszą się wielokrotne wycieczki do Włoch, Francji czy Hiszpanii. Bez wątpienia wielu absolwentów może wspominać też pobyt nad morzem w Jarosławcu. Dzięki współpracy Pani Dyrektor z władzami Gminy Postomino mnóstwo dzieci po raz pierwszy w życiu wypoczywało nad Morzem Bałtyckim.
Dziś chcemy serdecznie podziękować Pani Dyrektor za lata dobrej i owocnej współpracy, a także ogromne serce włożone w każde działanie na rzecz uczniów, rodziców, nauczycieli i szkoły. Dziękujemy za wzór sumiennej oraz pełnej oddania pracy, prosząc zarazem o zachowanie nas w sercu i pamięci. Dziękujemy za wszystkie wspaniałe lata, które w historii naszej szkoły zapisały się jako najbardziej wartościowe karty. Dziękujemy za trud wychowania i kształcenia tak wielu pokoleń męcinian. Żywimy nadzieję, że miniony czas pozostanie dla Pani Dyrektor powodem do satysfakcji i dumy. Jednocześnie życzymy wspaniałych dni w życiu osobistym, niezawodnego zdrowia i czasu na realizację własnych pasji i marzeń. Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy pracować tutaj razem z Panią. Dziękujemy!