Debata oksfordzka w Szkole Podstawowej nr 1 w Męcinie

W dniu 5 kwietnia 2023 r. przedstawiciele klas ósmych uczestniczyli w debacie oksfordzkiej na temat „Media społecznościowe niszczą relacje międzyludzkie”. W składzie drużyny propozycji znaleźli się: Magdalena Pociecha, Jessica Pociecha, Emilia Smoleń, Szymon Lachor i Jan Krzyżak. Natomiast szeregi drużyny opozycji zasilili: Zofia Sroka, Oliwia Smęda, Anna Krzak, Alicja Woźniak oraz Kacper Krzak. Nad prawidłowym przebiegiem debaty czuwali marszałek – Magdalena Zwolińska oraz sekretarz – Elżbieta Dutka. Dyskusji bacznie przysłuchiwało się jury w składzie: dyrektor Grzegorz Krzak, wicedyrektor Beata Jabłońska i nauczyciel języka polskiego Urszula Wiewióra. Debacie przysłuchiwała się również młodzież z klas siódmej i ósmych. Mówcy drużyny  zarówno propozycji, jak i opozycji wykazali się wysokimi umiejętnościami językowymi, zaprezentowali ciekawe argumenty i w sposób kulturalny odnosili się do swoich oponentów.

Z uwagi na wysoki poziom wystąpień obydwóch drużyn jury jednoznacznie nie wyłoniło zwycięzcy, jednakże decyzją publiczności zwyciężyła drużyna propozycji. Na zakończenie pan dyrektor pogratulował i podziękował wszystkim uczestnikom debaty, wręczając dyplomy.

Debata oksfordzka jest metodą aktywizującą, rodzajem dyskusji problemowej. Uczniowie dzięki takiej formie mają możliwość uczenia się w różnorodny sposób i na wielu płaszczyznach. Kształtują między innymi umiejętności retoryczne, logiczne argumentowanie, kreatywność oraz kompetencje społeczne. Jest to niezwykle cenne doświadczenie edukacyjne.