Audycja z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego

W poniedziałek 27 września uczniowie klasy 8b przedstawili społeczności szkolnej audycję poświęconą wspomnieniu Polskiego Państwa Podziemnego.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 1998 roku. W uchwale posłowie podkreślili, że Sejm Rzeczpospolitej „wyraża szczególną wdzięczność i szacunek twórcom, ofiarnym działaczom podziemnych struktur państwa polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem życia walczyli o niepodległość ojczyzny”. Data obchodów tego święta została wybrana, ponieważ tym dniu, jeszcze w trakcie trwania kampanii wrześniowej, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja o charakterze wojskowym – Służba Zwycięstwu Polski.

Uczniowie wysłuchali krótkiego przeglądu dokonań Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej. Dowiedzieli się także, jaki los spotkał pod koniec wojny i w pierwszych latach powojennych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

Audycję zakończono krótkim apelem:

Pamiętajmy o ich poświęceniu, walce i umiłowaniu Ojczyzny!