„Polska pachnie bzami”

Święto związane z kolejną, już 233, rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja stało się okazją do zorganizowa­nia w naszej szkole akademii upamiętniającej to niezwykle ważne dla narodu pol­skiego wydarzenie. Uczniowie star­szych klas przybliżyli swoim młodszym kolegom informacje o pierwszej w Europie, a drugiej na świecie (po ustano­wionej cztery lata wcześniej Konstytucji Sta­nów Zjednoczonych) ustawie zasadniczej. Mimo iż  dokument obowiązy­wał jedynie przez 14 mie­sięcy, Święto Konstytucji należy do najradośniejszych wśród historycznych uroczystości, co znalazło właściwy wydźwięk podczas szkolnego spotkania. Okoliczności uchwalenia oraz istotę Konstytucji przybliży­ły wszyst­kim zebranym scenki obrazujące wydarzenia z końca XVIII wieku, aż do pamiętnej daty 3 maja 1791 roku.

Przeniesienie w czasie ułatwił wszystkim zebranym występ uczniów odgry­wających sceny z obrad Sejmu Czteroletniego. Zebrani mogli zobaczyć młodych aktorów prezentu­jących postacie historyczne związane z pra­cami nad Konstytucją oraz jej uchwaleniem, a więc sa­mego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałka Stani­sława Małachowskiego, Hugona Kołłątaja, Ignacego Potockiego oraz Józefa Wybickiego. Mieli też okazję przemawiać przeciwnicy re­form, tacy jak Seweryn Rzewuski i Ksawery Branicki. Na forum wybrzmiały również żądania miesz­czan, którzy pojawili się w „czarnej procesji” prowadzeni przez ówczesnego prezydenta Warszawy – Jana Dekerta. Oprócz talentów aktorskich nasi uczniowie zaprezentowali także niewątpliwe zdolno­ści wokalne, które można było po­dziwiać, słuchając odśpiewanych z entuzjazmem zarówno popu­larnych jak i mniej znanych utworów, upamiętniających uchwalenie Konstytucji.