Uczymy się ratować innych

W piątek 24.09.2021 r. w naszej szkole przeprowadzone zostały warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klasy 2a i 2b . Zajęcia prowadziły uczennice z Koła Pierwszej Pomocy – Wiktoria Woźniak i Magdalena Pociecha – pod nadzorem opiekunki Elżbiety Dutki.

Powszechnie wiadomo, że zanim do poszkodowanego przybędzie profesjonalna pomoc medyczna, mijają cenne minuty, które mogą decydować o jego zdrowiu, a nawet życiu. Uczniowie, którzy zostali przeszkoleni z pierwszej pomocy są w stanie udzielić realnej pomocy, nawet w najbardziej dramatycznych momentach, aż do chwili, gdy przybędzie karetka.

Uczniowie klas drugich zdobyli wiedzę z następujących zakresów:

• zasady udzielania pierwszej pomocy,

• ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca zdarzenia,

• ocena stanu poszkodowanego i kontrola czynności życiowych,

• resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dorosłych, dzieci i niemowląt.

Wychowankowie mieli możliwość nie tylko wysłuchać i obejrzeć prezentację dotycząca pierwszej pomocy, ale także wykonać zadania z użyciem fantoma, przeprowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową, przećwiczyć ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Podsumowaniem zajęć była krótka dyskusja mająca na celu uświadomienie tego, jak ważna w dzisiejszych czasach jest szybka i prawidłowa interwencja w ratowaniu życia drugiego człowieka.