Dzień Głośnego Czytania

W naszej szkole, jak co roku, 29 września świętujemy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Obchody rozpoczęliśmy audycją przygotowaną przez czwartoklasistów. Uczniowie przypomnieli wszystkim korzyści płynące z głośnego czytania, m.in. rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa czy poszerzenie wiedzy o świecie. Następnie w akcję włączyli się siódmo- i ósmoklasiści – członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu. Młodzież odwiedziła dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas 1-3, prezentując im wybrane baśnie, które, jak powszechnie wiadomo, pełnią funkcję terapeutyczną i wychowawczą. Największe zaciekawienie wzbudził teatrzyk kamishibai. Jest to technika czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca książki w formie kart oraz drewnianą skrzynkę, w której przedstawiane są kolejne fragmenty bajki. Dzieci z zapartym tchem słuchały historii Brzydkiego Kaczątka, jednocześnie oglądając ilustracje prezentujące wzruszające losy bohatera.

Mamy nadzieję, że takie przedsięwzięcia zachęcą dzieci do czytania, a być może dla niektórych będzie to początek niezwykłej miłości – miłości do książek.