Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. W związku z obchodami Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca w naszej szkole Koło Pierwszej Pomocy zorganizowało pokaz dla uczniów prezentujący algorytmy postępowania w nagłych zagrożeniach życia ludzkiego. Przygotowana została również prezentacja multimedialna demonstrująca udzielanie pierwszej pomocy. Uczennice z klasy 7: Anna Krzak, Magdalena Pociecha, Karolina Galica, Wiktoria Woźniak, Justyna Banach oraz Emila Smoleń w profesjonalny sposób zaprezentowały wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Przypomniały obowiązujące zasady zgodne z wytycznymi Europejskiej Rady ds. Resuscytacji. Wskazały różnice w ratownictwie noworodka, niemowlęcia, dziecka i dorosłego. Słuchacze, uczniowie naszej szkoły, mieli okazję w praktyce (na fantomach) przećwiczyć zdobytą wiedzę. Natomiast dla dzieci z oddziału przedszkolnego zorganizowano warsztaty, podczas których ćwiczyły umiejętności ratownicze pod nadzorem siódmoklasistek. Wszyscy uczniowie aktywnie włączali się w ćwiczenia.

Dzięki prawidłowo wykonanemu masażowi serca szanse na przeżycie wzrastają do nawet 50%, dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas udzielił pierwszej pomocy poszkodowanemu zanim dotrze Zespół Ratownictwa Medycznego.

Nie bądźmy obojętni, każda minuta się liczy! Ratujmy życie!