„Baśniowy ambaras”

Dzień 26 kwietnia w naszej szkole rozpoczął się od spotkania uczniów klas 1-3 i dzieci z oddziałów przedszkolnych z postaciami z różnych bajek. Na korytarzu przed lekcjami można było spotkać Jasia i Małgosię, Babę Jagę, która wyglądała jak prawdziwa bizneswoman, Wielkiego Baja z kolorową czupryną, gromadę krasnoludków oraz złą Królową. To tylko niektóre bajkowe osobistości, które wczesnym rankiem opanowały szkołę. Wszystko to za sprawą przedstawienia według scenariusza Doroty Dankowskiej pt. „Baśniowy ambaras”. Fabuła sztuki została oparta na znanych baśniach. Jaś i Małgosia oraz zła Królowa przybyli do Wielkiego Baja z prośbą o interwencję. Okazało się bowiem, że Baba Jaga i krasnoludki zajęli się zupełnie innymi pracami, ponieważ, jak stwierdzili, dziś nikt już nie czyta bajek. Wielki Baj z pomocą wróżki Fantazji przywrócił stary porządek. Sztuka zakończyła się apelem do dzieci, by nie rezygnowały z czytania baśni, które rozwijają naszą wyobraźnię.

Spektakl został przygotowany w ramach innowacji pedagogicznej „Książka balsamem dla duszy dziecka” prowadzonej przez opiekuna świetlicy i nauczycieli bibliotekarzy. Realizacja zajęć dla uczniów klas młodszych przebywających w świetlicy szkolnej rozpoczęła się w roku szkolnym 2018/2019, jednak okres pandemii spowodował, że nie wszystkie założenia zostały przeprowadzone ze względu na wprowadzenie nauczania zdalnego. Trudno było dokonać rzetelnej ewaluacji podejmowanych działań, co stało się powodem do podjęcia decyzji o wydłużeniu czasu realizacji wspomnianej innowacji. Przedstawienie pt. „Baśniowy ambaras” stanowi jedno z ostatnich przedsięwzięć w ramach innowacji, która zakończy się w czerwcu bieżącego roku szkolnego.