WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniach 26-27 kwietnia uczniowie klas 7, 8a i 8b wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Po przybyciu na miejsce zbiórki i zajęciu miejsc w autokarze wyruszyliśmy na podbój stolicy. Podczas całej podróży towarzyszyła nam niezwykle miła i kompetentna pani pilot.

Po dotarciu do Warszawy pierwszym zaplanowanym punktem zwiedzania był Cmentarz Powązkowski, który jest miejscem spoczynku ponad miliona osób, w tym wielu wybitnych polskich osobistości: aktorów, malarzy, naukowców, profesorów, duchownych, pisarzy czy wojskowych. Spacerując po cmentarzu, zatrzymaliśmy się przy nagrobkach rodziców Fryderyka Chopina, Zbigniewa Herberta, Władysława Reymonta, Jana Parandowskiego, Leopolda Staffa, Czesława Niemena i Jana Kiepury.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Tam wjechaliśmy na taras widokowy, by raz jeszcze – tym razem spod chmur – spojrzeć na Warszawę. Następnie udaliśmy się do Łazienek Królewskich, które tworzą rozległy teren pałacowo-parkowy oraz zespół kilku historycznych ogrodów.

Na zakończenie pierwszego dnia czekała na nas jeszcze jedna atrakcja – pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Nasza młodzież miała dużą przestrzeń do nieskrępowanego eksperymentowania oraz pełną wolność w odkrywaniu świata przy zaangażowaniu wszystkich swoich zmysłów. Bogatsi o zdobytą wiedzę w Centrum wyruszyliśmy do hotelu, gdzie czekała na nas gorąca kolacja. Wieczorem zaś, chociaż zmęczeni, ale za to pełni wrażeń, położyliśmy się spać.

Drugi dzień przywitał nas pięknym słoneczkiem. Po obfitym śniadaniu wyruszyliśmy autokarem do Muzeum Wojska Polskiego. Tam czekał już na nas przewodnik – pan Piotr. Wraz z nim zwiedziliśmy wystawę plenerową, na której mogliśmy obejrzeć unikatową kolekcję uzbrojenia z okresu od XV do XX wieku. Następnie udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście i Plac Piłsudskiego. Byliśmy tam świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Warto w tym miejscu dodać, że nasz niestrudzony i wszystkowiedzący przewodnik – pan Piotr – z pełnym przekonaniem powiedział rano, że prognoza pogody nie przewiduje ani jednej kropli deszczu. Niestety, jego słowa nie sprawdziły się i tuż po opuszczeniu Placu Piłsudskiego w strugach deszczu dotarliśmy na Rynek Starego Miasta. Czekając na zwiedzanie Zamku Królewskiego, postanowiliśmy przejść się wokół zewnętrznego muru obronnego Starego Miasta, aż dotarliśmy do Pomnika Małego Powstańca.

Ostatnim miejscem, które chyba zrobiło na uczniach największe wrażenie, był Stadion Narodowy PGE. Pan przewodnik oprowadził nas po obiekcie oraz przekazał najważniejsze informacje na temat konstrukcji i historii stadionu. Mieliśmy okazję zwiedzić szatnię, w której do meczów Mistrzostw Europy przygotowywali się Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski oraz centrum medialne PGE Narodowego przeznaczone dla dziennikarzy.

W godzinach nocnych wróciliśmy do naszych domów. Zmęczeni, ale szczęśliwi. Ta wycieczka była fantastyczną okazją, zarówno do poznania ciekawych i ważnych miejsc w naszym kraju, jak i integracji zespołów klasowych.