Wycieczka uczniów klasy 7b z kółka historycznego do Marcinkowic i Limanowej szlakiem cmentarzy z I wojny światowej

W dniu 3 czerwca br. uczniowie klasy 7b z kółka historycznego uczestniczyli w wycieczce do Marcinkowic i Limanowej. Celem naszej wycieczki było odwiedzenie cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej znajdujących się w naszej okolicy. W wyjeździe  wzięło udział 11 uczniów klasy 7b, wśród których część uczęszcza na zajęcia kółka historycznego.

Najpierw udaliśmy się na niewielki  cmentarz wojenny w Marcinkowicach  (nr 352). Tutaj pochowani są uczestnicy bitwy pod Marcinkowicami, która odbyła się w dniach 5-6 grudnia 1914 roku pomiędzy I pułkiem piechoty Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego i częścią  wojsk 8 korpusu rosyjskiego. Uczniowie przypomnieli przebieg bitwy oraz postać poległego w tym starciu  kapitana Władysława Milko.  Następnie udaliśmy się na wzgórze Jabłoniec w Limanowej. Tutaj zwiedziliśmy jeden z większych cmentarzy wojennych tego okresu (nr 368) i jeden z najpiękniejszych. To tutaj kilka dni po bitwie marcinkowickiej toczyły się ciężkie boje, które ostatecznie zatrzymały rosyjski „walec parowy”. W decydującej bitwie 11 grudnia zginął dowódca 9 pułku huzarów węgierskich płk. Othmar Mur, którego mauzoleum stanowi centralny punkt cmentarza, choć sam bohater już w nim nie spoczywa.

Naszą krótką wycieczkę zakończyliśmy pysznymi lodami oczywiście już
w Męcinie. Zapewne łatwiej będzie uczniom zrozumieć historię I wojny światowej mając w pamięci odwiedzone miejsca.