Ciekawa lekcja biologii

Co zrobić aby zachęcić ucznia do nauki przedmiotu? Czy kolejny raz sięgnąć po podręcznik? Skorzystać z multibooka, czy może wykorzystać inne narzędzia w ramach TIK? Jest to jakiś pomysł na ciekawą, kreatywną lekcję. Pamiętajmy, że w nauczaniu biologii tak naprawdę liczy się kontakt z naturalnym, żywym okazem. Właśnie w takiej lekcji wzięli udział uczniowie klasy 6 naszej szkoły. Dzięki uprzejmości byłego ucznia Tomasza Jabłońskiego pasjonata terrarystyki, uczniowie mogli poznać egzotyczny świat pająków i skorpionów.

W ramach zajęć uczniowie mogli zobaczyć na żywo jednego z największych pająków czyli ptasznika. Chętni karmili skorpiony, jak również mogli przyjrzeć się z bliska wylince pająka (zewnętrzna część powłoki ciała pająka). Prowadzący oprócz żywych okazów przedstawił klasie bardzo ciekawą prezentację dotyczącą środowiska życia, budowy anatomicznej oraz morfologicznej pajęczaków. Dużym zainteresowaniem cieszył się quiz zorganizowany podczas lekcji – najaktywniejsi zostali nagrodzeni słodkim prezentem. Myślę, że taka forma zajęć okazała się atrakcyjna dla uczniów, pozwoliła im zrozumieć budowę i funkcjonowanie dzikich egzotycznych zwierząt a przede wszystkim uświadomiła, jak ważną rolę w przyrodzie pełnia te piękne storzenia. Dbajmy o pająki, bo to nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami.