„Czytamy z Sercem”

Z końcem września zbiegają się dwa święta Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz Światowy Dzień Serca obchodzone w naszej szkole pod jednym hasłem „Czytamy z Sercem”. Dzięki staraniom biblioteki już drugi rok z rzędu uczestniczymy w akcji pod wspomnianym tytułem. Główne jej cele to promocja wśród dzieci i młodzieży literatury oraz czytelnictwa, a także poszerzanie wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach wydarzenia wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. W tym roku wspomniane święta obchodziliśmy ze sporym rozmachem.

Uczniowie klasy 6, pod opieką pani Katarzyny Wójtowicz-Kaptur i pani Moniki Woźniak, przygotowali dla całej społeczności szkolnej scenki przedstawiające serce z różnych punktów widzenia, wykorzystując przy tym m. in. fragmenty książek: „Pracownia Aurory” oraz „Mały Książę”. Mieliśmy okazję posłuchać, jaką rolę pełni serce w ludzkim organizmie i jak dbać o ten narząd. Z drugiej strony dowiedzieliśmy się, że sercu grożą nie tylko choroby cywilizacyjne, ale też samotność, tęsknota, strata czy zawód miłosny.

Drugą część występu stanowił pokaz uczennic ze Szkolnego Koła Pierwszej Pomocy przygotowany pod kierunkiem pani Elżbiety Dutki. Siódmoklasistki zaprezentowały zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Dziewczęta krok po kroku pokazały kolejne etapy resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz pozycję bezpieczną u osób nieprzytomnych z prawidłowym oddechem.

Miej serce i patrzaj w serce! Niech ta ponadczasowa dewiza zaczerpnięta z ballady „Romantyczność” Adama Mickiewicza przypomina nam, że o ten wyjątkowy mięsień powinniśmy dbać, mając na uwadze nie tylko hasła romantyzmu, ale i codzienne nawyki, by serce w dobrej kondycji służyło nam przez długie lata.