Świąteczne spotkanie ze sztuką

Okres poprzedzający Boże Narodzenie jest wspaniałą okazją na integrację dzieci oraz zapoznanie ich w twórczy oraz interesujący sposób z elementami polskiej tradycji. W związku z tym,  uczniowie klas trzecich w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Spotkanie ze sztuką – w świecie teatru i malarstwa”, uczestniczyli w cyklicznych warsztatach bożonarodzeniowych.

Celem powyższych działań było rozbudzanie aktywności twórczej dzieci, wzmacnianie wzajemnych relacji rówieśniczych oraz rozwijanie wrażliwości i ekspresji twórczej.

W czasie trwania zajęć uczniowie odbyli spotkanie z z lokalną artystką ludową tradycyjnego i współczesnego rękodzieła – p. Ireną Oleksy, która przybliżyła dzieciom wygląd  różnorodnych ozdób świątecznych oraz zapoznała z obyczajami obchodzonymi w okresie bożonarodzeniowym. Trzecioklasiści, wspólnie z zaproszonym gościem wykonali postacie Mikołaja z wykorzystaniem techniki „makramy”.

Ponadto, dzieci własnoręcznie wykonały choinki i Mikołaje z materiałów przyrodniczych oraz innych tworzyw, które uczniowie przemieniali w niepowtarzalne ozdoby świąteczne wykazując się  przy tym precyzją i pomysłowością.

W czasie warsztatów, uczestnicy innowacji wzięli także udział w ozdabianiu pierniczków, a korzennych zapach – przywołujący najmilsze wspomnienia świąteczne – unosił się w szkolnych salach. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do  dekorowania ciasteczek lukrowymi pisakami, barwnymi posypkami i polewami. Ta kulinarna zabawa sprawiła, iż na twarzy każdego ucznia pojawił się uśmiech.

Warsztaty bożonarodzeniowe pozwoliły uczniom klas trzecich na wspólne spędzenie czasu w radosnej, świątecznej atmosferze, umożliwiły rozwijanie umiejętności manualnych i kreatywnych, a co najważniejsze uwrażliwiły je na polskie tradycje i obyczaje związane        z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia. To wyjątkowe wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.