OTWARCIE HALI SPORTOWEJ

„Sport to najlepsza droga do pokonania granic.”

Finis coronat opus, czyli koniec wieńczy dzieło

21 marca 2024 r. – ta data na długo utrwali się w pamięci społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie. Po wielu miesiącach intensywnych prac nastąpiło uroczyste otwarcie pełnowymiarowej hali sportowej. Nikt na pewno nie wątpi, że było to przedsięwzięcie wymagające wielu starań, zabiegów i nakładów finansowych. Nie jest to bowiem dzieło ani jednego człowieka, ani jednej instytucji. Szczególne wyrazy wdzięczności należy skierować pod adresem Ministra Finansów Pana Wiesława Janczyka. To dzięki jego staraniom przyznano na ten cel środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przedsięwzięcie nie byłoby również możliwe bez zaangażowania Wójta Gminy Limanowa Pana Jana Skrzekuta, który pozyskał brakujące fundusze. Słowa uznania należą się również dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie – Pani Marii Lupie oraz Panu Grzegorzowi Krzakowi. To oni czuwali nad kolejnymi etapami prac, począwszy od zakupu działki, poprzez przygotowanie dokumentacji, projektu, aż po nadzorowanie prac wykonawczych. Zatem do powstania tego nowoczesnego obiektu przyczynił się zespół osób, którym przyświecała wspólna idea, aby mieszkańcy Męciny mogli cieszyć się, użytkować, ale i szczycić posiadaniem nowoczesnej hali sportowej na swoim terenie.

Uroczystość zainaugurował Pan Dyrektor Grzegorz Krzak, który powitał przybyłych gości w osobach: Wójta Gminy Limanowa Pana Jana Skrzekuta, Ministra Pana Wiesława Janczyka, przedstawiciela Kuratorium Oświaty Pana Adama Skwarły, Starosty Powiatu Limanowskiego Pana Mieczysława Urygi, członka zarządu Powiatu Limanowskiego Pana Wojciecha Włodarczyka, zastępcy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego Pani Renaty Krzysztof, Wójtów Gminy Laskowa Pana Piotra Stacha i Gminy Niedźwiedź Pana Rafała Rusnaka, radnych Gminy Limanowa na czele z przewodniczącym Panem Stanisławem Młyńskim. Swoją obecnością zaszczycili nas również radni pochodzący z Męciny Pan Jerzy Jabłoński i Pan Rafał Woźniak, proboszcz parafii Męcina ksiądz Witold Machalski, wicewójt Gminy Limanowa Pan Wojciech Pazdan, Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół Pani Edyta Król, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Komunikacji Pan Adam Górszczyk, kierownik Wydziału Inwestycji Pan Stanisław Piegza, kierownik Wydziału Kultury i Promocji Pan Wojciech Korabik, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Limanowa, wykonawca inwestycji Pan Jan Cabak oraz kierownik budowy Pan Dawid Leśniak, projektantka hali Pani Anna Stawiarska, wiceprezes ZNP Pani Jadwiga Kowalczyk, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Aneta Oleksy-Gębczyk, emerytowani dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie Pani Maria Lupa oraz Pan Lubomir Piotrowski, prezes Spółki Wodno-Ściekowej Pan Józef Oleksy, sołtys wsi Męcina Pan Stanisław Smęda, przewodnicząca KGW w Męcinie Pani Danuta Smoleń, przewodnicząca Klubu Seniora Pani Stanisława Oleksy oraz członkowie Orkiestry Dętej pod batutą Pana Władysława Michury.

Następnie miało miejsce wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie hymnu państwowego przy akompaniamencie orkiestry. Stanowiło to preludium do kolejnego punktu uroczystości, jakim było symboliczne przecięcie wstęgi na znak oficjalnego oddania nowo wybudowanego obiektu do użytku publicznego. Ceremonia ta dopełniona została poprzez akt poświęcenia, którego dokonał ks. proboszcz Witold Machalski. W dalszej części programu imprezy głos zabrał Pan Dyrektor Grzegorz Krzak, prezentując pokrótce historię zamysłu, planowania oraz powstawania inwestycji. Wyraził również nadzieję, że być może na tym obiekcie swoje pierwsze kroki będą stawiać przyszłe gwiazdy sportu, aby później odnosić sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.

Po wystąpieniu Pana Dyrektora głos zabrali zaproszeni goście, którzy podkreślali zasadność i konieczność powstania tak nowoczesnego obiektu na terenie jednej z największych wsi w Gminie Limanowa. Była to również sposobność do wręczenia prezentów na ręce dyrekcji szkoły oraz złożenia podziękowań pod adresem tych, którzy najbardziej przyczynili się do realizacji inwestycji.

Uroczystość uświetnili również uczniowie, którzy swoim występem artystycznym nawiązali do idei olimpijskiej. Jako pierwsi pojawili się greccy bogowie, wzywając sportowców z całego globu do rywalizacji w zawodach, dodając im jednocześnie odwagi, męstwa oraz siły. Następnie na scenę wkroczyli przedstawiciele pięciu dyscyplin sportowych: hokeja, koszykówki, siatkówki, piłki nożnej oraz karate – uczniowie, którzy mogą poszczycić się licznymi sukcesami w zawodach sportowych na różnych szczeblach, reprezentując nie tylko szkołę, ale także kluby sportowe, w których są zrzeszeni. Jeden z nich, w imieniu wszystkich sportowców, złożył uroczystą obietnicę, że wszyscy zawodnicy będą godnie reprezentować swe drużyny podczas rywalizacji z poszanowaniem zasad fair play. Następnie krótko przedstawiono historię i symbolikę igrzysk, a dziewczęta zaprezentowały taniec z flagami w barwach olimpijskich. Podczas występu nie mogło zabraknąć również poezji. Jedna z uczennic wyrecytowała wiersz Kazimierza Wierzyńskiego, autora cyklu „Laur olimpijski”. Zaś finałowym punktem programu był taniec z elementami akrobatyki, nawiązujący do idei olimpijskiej poprzez swoją wymowę i symbolikę.

Zwieńczeniem uroczystości były podziękowania, wręczenie kwiatów oraz pamiątkowych statuetek zaproszonym gościom. Na scenie pojawili się również wszyscy uczniowie, biorący udział w występie artystycznym, którzy przy dźwiękach fanfar i wśród wirujących płatków confetti wydali triumfalny okrzyk, po czym na widowni rozbrzmiały gromkie brawa.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili tę doniosłą chwilę. Mamy nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie przyjdzie nam się spotkać w tym obiekcie i tak szacownym gronie przy okazji imprez sportowych oraz kulturalnych.