Akademia Młodego Polaka – czyli edukacja patriotyczna dla najmłodszych

Projekt edukacyjny „Akademia Młodego Polaka” to wspólne przedsięwzięcie MCDN, Małopolskiego Centrum Edukacji „MEC” oraz Oddziału IPN w Krakowie i jest skierowany do dzieci i młodzieży z Małopolski. Jego celem jest realizacja działań wspierających kształtowanie postaw obywatelskich i budowanie świadomości patriotycznej młodego pokolenia, a także rozwijanie szacunku dla własnego państwa i integracja dzieci i młodzieży. W ramach projektu są  realizowane również warsztaty dla małopolskich nauczycieli  z wykorzystaniem publikacji „Polskie Symbole Narodowe”, których celem jest wzmocnienie kompetencji nauczycieli w obszarze edukacji obywatelskiej i patriotycznej. W naszej szkole takie warsztaty przeprowadzone  zostały przez doradcę metodycznego p. Justynę Bodziony  i wzięli w nich udział wychowawcy oddziałów przedszkolnych oraz klas edukacji wczesnoszkolnej.

Doskonalenie zawodowe odbywało się w miłej i serdecznej atmosferze i zwieńczone zostało przekazaniem uczestnikom materiałów metodycznych. Włączając się do udziału w/w projekcie edukacyjnym wśród najmłodszych uczniów zostały przeprowadzone lekcje, pogadanki, gry i zabawy nawiązujące do tematyki patriotycznej. Z dużym zainteresowaniem korzystali oni z książeczek przestrzennych „Polskie Symbole Narodowe”,  a za pomocą różnorodnych technik malarskich wykonali również wiele prac plastycznych.

Święto Konstytucji 3 Maja to jedno z  ważniejszych dni w kalendarzu polskich świąt narodowych.

26 kwietnia uczniowie klas drugich  zaprezentowali program upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przedstawienie miało na celu przypomnieć wszystkim, jak ważne to było wydarzenie historyczne, które stało się kamieniem milowym w walce o równość wszystkich Polaków. Ta wyjątkowa lekcja historii przeplatana poezją, utworami muzycznymi oraz układami tanecznymi skłoniła nas do refleksji nad tym, iż Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem, a Konstytucja 3 Maja była potwierdzeniem tej idei.

Więcej zdjęć oraz nagranie z występu można zobaczyć pod linkiem :