„Szukałem Was, idziemy za Tobą” – W hołdzie Patronowi

 

 

Już od siedemnastu lat Jan Paweł II jest dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie duchowym nauczycielem i przewodnikiem. 20 maja, w rocznicę nadania szkole Jego imienia, przygotowano montaż słowno – muzyczny przybliżający postać i nauczanie Papieża Polaka.

Występ rozpoczęło nagranie upamiętniające chwilę ogłoszenia Karola Wojtyły papieżem. Niektórzy kolejny raz, inni po raz pierwszy, mogli poczuć tę samą ekscytację i radość, która towarzyszyła tłumom zgromadzonym na placu św. Piotra. Pamiętne słowa: „Habemus papam! (…) Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyla!” na zawsze zapisały się w historii naszego narodu – narodu, któremu Juliusz Słowacki 130 lat wcześniej prorokował nastanie słowiańskiego papieża. Polski wieszcz w swoim liryku zapowiadał nadejście ludowego brata, który odmieni oblicze kościoła.

I rzeczywiście, tak jak prorokował polski poeta słowiański papież wyróżniał się na tle swoich poprzedników. Utwór Słowackiego w wersji muzycznej został wykonany przez członków zespołu regionalnego „Mali Męcinianie”. Następnie w krótkich scenkach młodzież przybliżyła oglądającym pasje Jana Pawła II – piłkę nożną, narty, teatr. Pasje, z których nie zrezygnował nawet po tym, jak zasiadł na Stolicy Piotrowej. Bowiem Wojtyła doskonale rozumiał, że dbałość o ciało stanowi fundament do utrzymania dobrego stanu ducha. W montażu słowno – muzycznym nie zabrakło również przejmującego liryku „Nad twoją białą mogiłą”, który młody Karol poświęcił swojej zmarłej matce Emilii. Zresztą rodziców małego Lolka oglądający mogli zobaczyć w jednej ze scenek, kiedy to zastanawiali się nad wyborem imienia dla swojego młodszego syna i, jak się później okazało, przyszłego papieża. Jan Paweł II w swoich wypowiedziach wielokrotnie przywoływał drogich rodzicieli i ukochane, rodzinne Wadowice. Wspomnienia Papieża Polaka przeplatane były Jego ulubionymi pieśniami, wśród których pojawiło się „Moje miasto Wadowice”. Zwieńczeniem występu zaś było wspólne odśpiewanie „Barki” – pieśni oazowej, która wyprowadziła Karola Wojtyłę z Ojczyzny na Stolicę Piotrową.

Występ w wykonaniu młodzieży był nie tylko okazją do chwili zadumy i refleksji, ale także czasem, w którym nie zabrakło dobrego humoru, bo takie było życie Jana Pawła II.

 

W tym dniu został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny na portret Papieża Polaka. Uczniowie wykonali swoje prace różnymi technikami, jednak zdecydowanie najchętniej sięgali po ołówek i pastele. Nagrody, wręczone przez Pana Dyrektora Grzegorza Krzaka, przyznano w dwóch kategoriach wiekowych:

Klasy 1-3

I miejsce – Oliwia Sojka (kl. 2a)

II miejsce – Lena Wójcik (kl. 2a)

III miejsce –  Aleksandra Zimoń (kl. 2a)

Wyróżnienie – Natalia Janusz (kl. 1b)

Klasy 4-8

I miejsce – Antoni Woźniak (kl. 5)

II miejsce – Alicja Kaptur (kl. 7b)

III miejsce – Łucja Szewczyk (kl. 7b)

Wyróżnienie – Miłosz Smoleń (kl. 5)

Cieszy fakt, że uczniowie tak chętnie zaangażowali się w obchody Dnia Patrona. Kiedy widzi się ten młodzieńczy entuzjazm, nasuwają się na myśl słowa Ojca Świętego: „Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje.” Jakże pięknie ten cytat wpisuje się w to, co przez ostatnie tygodnie dzieje się na świecie i w Polsce. Nauczanie i przesłanie Jana Pawła II stało się autentycznym drogowskazem dla naszych wychowanków, którzy bezinteresownie wyciągnęli pomocną dłoń do ukraińskich kolegów i koleżanek.