„Czytamy z sercem”

Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z sercem” to inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 wrześniaOgólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Celem przedsięwzięcia jest nie tylko promocja czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła dołączyła do tej akcji. Obchody rozpoczęliśmy od audycji radiowej, w której piątoklasiści przedstawili nie tylko historię Dnia Głośnego Czytania, ale i założenia akcji „Czytamy z sercem”. Następnie ósmoklasistki należące do Szkolnego Koła Wolontariatu przedstawiły dzieciom z klas 1-3 opowiadanie w formie teatrzyku kamishibai. Historia chorego chłopca w przystępny sposób przybliżyła najmłodszym, na czym polega anemia i jak można jej zapobiegać. Teatrzyk przygotowali nauczyciele bibliotekarze w oparciu o tekst Justyny Wodowskiej pt. „Moja krew ma moc”oraz ilustracje Magdaleny Jakubowskiej. Kolejnym punktem obchodów był pokaz pierwszej pomocy. Uczennice działające w Kole Pierwszej Pomocy zaprezentowały najmłodszym algorytm postępowania w przypadku zatrzymania akcji serca. Natomiast podczas zajęć innowacji pedagogicznej „Książka balsamem dla duszy dziecka” uczniowie wykonali zakładkę do książki w formie serca.
Mamy nadzieję, że dzięki tego typu akcjom u naszych uczniów wzrośnie poczucie  odpowiedzialności za własne zdrowie, a także zainteresowanie literaturą uczącą empatii i wrażliwości.