„To się musi powieść”

W tym roku VIII już edycja Nocy Bibliotek odbyła się 1 października pod hasłem „To musi się powieść”.  Jej organizator – Centrum Edukacji Obywatelskiej – chce w ten sposób pokazać wagę bibliotek w kształtowaniu obrazu lokalnych społeczności.

W naszej szkolnej bibliotece spotkanie w ramach wspomnianej akcji miało miejsce 3 października. Jak co roku, wieczorową porą, kiedy oblicze naszej szkoły wydaje się być senne, biblioteka tętniła życiem. Tegoroczne spotkanie zawierało w sobie pewne novum, gdyż do grona uczestników nasi bibliotekarze postanowili zaprosić klasy młodsze, a dokładnie uczniów klas trzecich.

Pomysł ten zaowocował wręcz gigantyczną, jak na możliwości lokalowe naszej biblioteki, frekwencją. Dzięki temu też, wśród uczestników spotkania mieliśmy przekrój wiekowy uczniów klas 3 do 8. Przy migoczącym płomyku lampionu i drobnych przekąskach słuchaliśmy o książkach dla milusińskich, pozycjach dla młodszych i starszych nastolatków po publikacje poruszające problemy egzystencjalne. Różnorodność wiekowa uczestników przełożyła się na różnorodność tematyczną prezentowanych wydawnictw. Mimo różnic wiekowych nie dało się zauważyć, aby ktoś z uczestników czuł się skrępowany lub nie na miejscu. Czas zaplanowany na spotkanie minął nadzwyczaj szybko, co wszyscy chóralnie potwierdzili.

Mamy nadzieję, że udział młodszych uczniów zaowocuje ich obecnością w kolejnych, różnych przedsięwzięciach bibliotecznych oraz wzmożoną aktywnością czytelniczą także w starszych klasach.