Wycieczka do Kopalni Soli „Wieliczka”

 

16 października klasy: 5a, 5b i 6 udały się do Kopalni Soli „Wieliczka” w ramach programu „Poznaj Polskę”. Uczniowie po pokonaniu ponad trzystu schodów mieli okazję zwiedzić niezwykłe miejsce, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W podziemiach, na głębokości 135 metrów, uczestnicy mogli podziwiać wykute w skale komnaty z soli, rzeźby, a także zobaczyć narzędzia i maszyny, jakimi posługiwali się górnicy. Niewątpliwie na wszystkich największe wrażenie zrobiła kaplica św. Kingi. Zachwyt wzbudziły przede wszystkim ogromne żyrandole misternie wykonane z kryształków soli. Uczniowie podziwiali również płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Jezusa. Podczas niemal trzygodzinnej wędrówki młodzież nie tylko poznała ciekawe historie związane z tym miejscem, ale także wysłuchała utworu Chopina, któremu towarzyszył świetlny spektakl nad brzegiem jednego z solnych jezior. Ostatnim etapem zwiedzania było Muzeum Żup Krakowskich, gdzie uwagę oglądających przykuła wystawa kryształów soli oraz imponująca makieta XVII-wiecznej Wieliczki.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, ale i interesującą lekcją. Wycieczka z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.