Wycieczka klas drugich do Krakowa

Są takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. Projekt „Poznaj Polskę umożliwił nam zorganizowanie wycieczki do Krakowa.

25 października uczniowie klasy 2a i 2b udali się na jednodniową wycieczkę autokarową do Krakowa. Pierwsze kroki skierowali do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!. Było to spotkanie ze współczesną architekturą i sztuką sakralną, które w połączeniu z obecnością relikwii św. Jana Pawła II dało niepowtarzalną okazję zanurzenia się w duchowości i dziedzictwie, które zostawił nam św. Jan Paweł II.

Przewodnik Sanktuarium opowiedział nam o tajemnicach Pisma Świętego zobrazowanych na ścianach świątyni, a dzięki wystawie „Nasz Papież” poznaliśmy fakty z życia i pontyfikatu Jana Pawła II.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego. Uczniowie wzięli udział w ciekawej lekcji muzealnej pt. „Oko w oko z jaskiniowcem. Największe wrażenie wśród dzieci wywarła wystawa, prezentująca różne aspekty życia dawnych mieszkańców Małopolski – od człowieka neandertalskiego po średniowiecznego. W najbardziej rozpoznawalnej sali muzealnej znajdują się 24 figury ludzi ubrane w zrekonstruowane stroje. Co ciekawe ich rysy odtworzono naukowymi metodami w zakładzie medycyny sądowej, na podstawie czaszek osób, których groby zostały znalezione przez archeologów! W miejscu tym znajdziemy również makiety domostw – od podkrakowskich obozowisk jaskiniowych, po średniowieczne krakowskie wieże.

Po mieście oprowadzała nas pani przewodnik, która pomagała nam odkrywać tajemnice legend krakowskich oraz niektórych obiektów, zwracając naszą uwagę na najciekawsze elementy. Często mijały nas dorożki konne, towarzyszyły nam gołębie, mieliśmy okazję usłyszeć hejnał mariacki . Zobaczyliśmy też straszliwego smoka zionącego ogniem. Chcąc na zawsze zachować wspomnienie tego wspaniałego miasta zadbaliśmy o zakup pamiątek.

Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.  Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.