„Akademia Pszczoły Bohatera” – projekt edukacyjny realizowanych w klasach I-III.

W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,Akademia Pszczoły Bohatera” finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Program adresowany jest  do uczniów klas I-III. Jego celem jest  kształtowanie wśród uczniów postaw proekologicznych, promowanie pozytywnych wzorców zdrowego żywienia, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na rolę pszczoły w ekosystemie. W ramach realizacji projektu  szkoła otrzymała  edukacyjny ul i materiały propagujące program, które zostały wykorzystywane w tworzeniu Szkolnej Pracowni Akademii Pszczoły Bohatera. Dla dzieci zostały przekazane zdrowe upominki: soki i chipsy jabłkowe, a także materiały edukacyjne. Ważnym punktem programu była lekcja edukacyjne. Uczniowie podczas tych zajęć mieli okazję dowiedzieć się na czym polega praca pszczelarza, poznać  niezbędne akcesoria do bezpiecznej pracy z pszczołami, mogły również przebrać się w strój pszczelarski oraz poznać ul i jego budowę z bliska. Wszyscy uczniowie z zaciekawieniem mogli wysłuchać krótkiej prelekcji o zdrowotnych właściwościach produktów pszczelarskich.

Chętni mieli także okazję skosztować miodów prosto z pasieki . W trakcie zajęć zostały wykorzystane materiały multimedialne w postaci filmików o życiu pszczół, ul edukacyjny z ramkami pełnymi dydaktycznych treści, narzędzia pszczelarskie oraz strój pszczelarza.

Program jest bardzo ważny, ponieważ skupiony jest na wspólnym budowaniu świadomości o roli, jaką pełnią pszczoły miodne w naszym środowisku. Poprzez naukę połączoną z zabawą możliwe jest zbudowanie poczucia odpowiedzialności za działania wpływające na populację pszczół, które są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Wierzymy, że każde zajęcia budują poczucie odpowiedzialności wśród najmłodszych, a tym samym przyczynią się do stworzenia świadomego społeczeństwa, nauczonego szacunku do środowiska z poszanowaniem jego wszystkich elementów.